Εργαστήρια στη Δυτική Μάνη

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας φιλοξενήθηκε το Σάββατο 16/10/2021 στο Δημοτικό Σχολείο Στούπας, στη Δυτική Μάνη όπου πραγματοποιήθηκε δίωρο σεμινάριο για εκπαιδευτικούς και δίωρο εργαστήριο για μικρούς και μεγάλους με θέμα τη μείωση και τη διαχείριση απορριμμάτων.

Το κάλεσμα ήταν από το Δήμο Δυτικής Μάνης όπου σε συνεργασία με τη ΜΚΟ Αργοναύτες υλοποιούν το Έργο «Πράσινη Μάνη – Πρόληψη και Ανακύκλωση Αστικών Στερεών Αποβλήτων (ΑΣΑ) στο Δήμο Δυτικής Μάνης» το οποίο χρηματοδοτείται από το Πράσινο Ταμείο.

Παίξαμε βιωματικά παιχνίδια με τους μαθητές, κάναμε επίδειξη λειτουργίας των κομποστοποιητών και προσπαθήσαμε να εξοικειώσουμε μικρούς και μεγάλους στη διαλογή απορριμμάτων και την ανακύκλωση.

Τα εργαστήρια σε μαθητές με τους γονείς τους θα επαναληφθούν

• το Σάββατο 30/10/2021 στο Δημοτικό του Κάμπου, ώρες 16.00-18.00 και
  • το Σάββατο 20/11/2021 στο χώρο του Γυμνασίου και του Λυκείου Καρδαμύλης, ώρες 16.00-18.00.

Προσκαλούμε όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές των κοντινών περιοχών να έρθουν να μάθουμε και να παίξουμε!

Μοιράσου το!