| ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ Σχολείων
ΑΛΛΑ ΔΙΚΤΥΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2003-4

1. Ιδρυτική Συνάντηση, Καλαμάτα, 21-23/9/2003. Συμμετείχαν οι 25 εκπαιδευτικών των Κ.Π.Ε Καλαμάτας, Ακράτας, Στυλίδας, Λιθακιάς. Καθορίστηκε το οργανωτικό πλαίσιο, οι συνεργασίες, οι υποχρεώσεις και οι δράσεις

2. 1η Συνάντηση Συντονιστικής Επιτροπής,  Ζάκυνθος, 7-9/11/2003. Συζητήθηκαν οργανωτικά θέματα και ο σχεδιασμός της 1ης Συνάντησης Συντονιστών Εκπαιδευτικών.

3. Αποστολή στα σχολεία και συμπλήρωση  φύλλων εργασίας

4. 1η  Συνάντηση-Σεμινάριο Συντονιστών Εκπαιδευτικών. Καλαμάτα, 12-14/12/2003. Στη Συνάντηση συμμετείχαν 40 εκπαιδευτικοί καθώς και Υπεύθυνοι Π.Ε από τις διευθύνσεις των νομών που  συμμετέχουν στο δίκτυο. Στη Συνάντηση συζητήθηκαν θέματα σχετικά με οργάνωση του δικτύου και τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των ομάδων που συμμετέχουν. Επίσης έγιναν εισηγήσεις πάνω σε θέματα που αφορούν την καλλιέργεια, τον πολιτισμό και το οικονομικό μέλλον της ελιάς και των προϊόντων της.

Πρόγραμμα                       Εισηγήσεις                  Φωτογραφίες

5. 2η Συνάντηση Συντονιστικής Επιτροπής. Καλαμάτα, 25-26/4/2004

Αλληλοενημέρωση και σχεδιασμό των δράσεων του δικτύου ενόψει  της λήξης του 1ου έτους λειτουργίας του. Αξιολόγηση του υλικού του δικτύου.

6. Διαγωνισμός ζωγραφικής ανάμεσα στους μαθητές του δικτύου με θέμα την ελιά

7. Εκτύπωση και διάθεση του εκπαιδευτικού υλικού «Ο ελαιώνας σαν οικοσύστημα»   που παρήχθη από το ΚΠΕ Λιθακιάς.

8. Απονομή ενθυμίων συμμετοχής σε μαθητές, περιβαλλοντικές ομάδες και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν το σχολικό έτος 2003-4.

:: Συντονιστικός φορέας: ΚΠΕ Καλαμάτας::
::Συνεργαζόμενα ΚΠΕ: Λιθακιάς, Στυλίδας, Άμφισσας και Βάμου::

<< ΠΙΣΩ ΣΕ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ