| ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ σχολείων
ΑΛΛΑ ΔΙΚΤΥΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 2004-5

1. 2η συνάντηση  εργασίας της συντονιστικής επιτροπής και  των Υπευθύνων Π.Ε, στο ΚΠΕ Λιθακιάς – Ζακύνθου 25-26 /11/2004. Στόχος της συνάντησης ήταν η ουσιαστικότερη και αποτελεσματικότερη  επικοινωνία ανάμεσα στα συνεργαζόμενα Κ.Π.Ε, στους Υπευθύνους Π.Ε και στις σχολικές ομάδες που συμμετέχουν στο δίκτυο. Επίσης η αξιολόγηση των μέχρι τώρα δράσεων του δικτύου, η προοπτική της επέκτασης του δικτύου με τη συμμετοχή και νέων σχολικών ομάδων και ο προγραμματισμός δράσεων για την τρέχουσα σχολική χρονιά.

2. Διανομή  του εκπαιδευτικού υλικού «Η ελιά μέσα στους αιώνες»   που παρήχθη από το ΚΠΕ Καλαμάτας.

3. Εκτύπωση ημερολογίου του δικτύου με δημιουργίες των μαθητών και αποσπάσματα ποιημάτων σχετικά με την ελιά.

4. Εκτύπωση αφίσας του  δικτύου με δημιουργίες των μαθητών.

5. 2η Συνάντηση-σεμινάριο συντονιστών εκπαιδευτικών, Καλαμάτα, 17-20 /3/05. Στη συνάντηση συμμετείχαν 40 εκπαιδευτικοί. Έγιναν εισηγήσεις σχετικά με την ιστορία της ελιάς στα νεότερα χρόνια, τη διαχείριση αποβλήτων ελαιοτριβείου και τα έντομα στο αγρο-οικοσύστημα της ελιάς. Οι εκπαιδευτικοί  ασχολήθηκαν με μεθόδους παρουσίασης περιβαλλοντικού προγράμματος συμμετέχοντας σε εργαστήρια με αντικείμενο τη δημιουργία αφίσας, την ηλεκτρονική παρουσίαση, τη δημιουργία ραδιοφωνικού μηνύματος και την εφαρμογή θεατρικών τεχνικών. Έγινε απολογισμός δράσεων, προγραμματισμός μελλοντικών δραστηριοτήτων και  παρουσίαση εργασιών των σχολείων.

Πρόγραμμα                   Εισηγήσεις                  Φωτογραφίες

6. Διανομή του εκπαιδευτικού υλικού του Κ.Π.Ε. Στυλίδας: cd rom «Τα προϊόντα της ελιάς».

<< ΠΙΣΩ ΣΕ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ