Αρχική

Στο πλαίσιο του Δικτύου ΕΛΙΑ, υλοποιείται η δράση
«ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΥΠΕΡΑΙΩΝΟΒΙΩΝ ΕΛΑΙΟΔΕΝΤΡΩΝ».
Για να ενημερωθείτε και να λάβετε μέρος, διαβάστε παρακάτω:

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ με ΥΠΕΡΑΙΩΝΟΒΙΑ ΕΛΑΙΟΔΕΝΤΑ

Αν θέλετε προβολή σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους, στο σύνδεσμο:
Υπεραιωνόβιες Ελιές Μεσσηνίας – Διαδρομή 1
Διαδρομή 1 : Καλαμάτα – Αγριλόβουνο Διαβολιτσίου – Μπούκα Μεσσήνης

Οι καταγραφές υπεραιωνόβιων ελαιόδεντρων της Διαδρομής 1
έχουν κατατεθεί στο Κ.Π.Ε. Καλαμάτας από περιβαλλοντικές ομάδες σχολικών μονάδων της Μεσσηνίας,
στο πλαίσιο δράσεων του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «ΕΛΙΑ».

Αν θέλετε προβολή σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους, στο σύνδεσμο: Υπεραιωνόβιες Ελιές Μεσσηνίας – Διαδρομή 1

Καταγραφή υπεραιωνόβιων ελαιόδεντρων

Κατεβάστε και στείλτε μας συμπληρωμένο το αρχείο

«ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΥΠΕΡΑΙΩΝΟΒΙΟΥ ΕΛΑΙΟΔΕΝΤΡΟΥ«

ή συμπληρώστε τα στοιχεία online στην παρακάτω διεύθυνση:

Βρείτε μας στο χάρτη: http://maps.google.com/?q=37.028218,22.103655

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Καλαμάτας, ως συντονιστικός φορέας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «ΕΛΙΑ», σε συνεργασία με το ΤΕΙ Καλαμάτας – Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας, τα συνεργαζόμενα ΚΠΕ και Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, οργανώνει την καταγραφή υπεραιωνόβιων ελαιόδεντρων.καταγραφή γίνεται με στόχο την Η υποστήριξη του Δικτύου «Ελιά» και περιλαμβάνει:
–  την  καταγραφή, φωτογράφιση και ταυτοποίηση υπεραιωνόβιων ελαιόδεντρων
– την καταγραφή και συγκέντρωση των πιθανών μύθων, θρύλων ή ιστοριώνπου υπάρχουν και   σχετίζονται με τα ελαιόδεντρα και προέρχονται από τη λαϊκή παράδοση ή τη βιβλιογραφία
– την καταγραφή και διάσωση του γενετικού υλικού ελληνικών ποικιλιών ελιάς
ως έκφραση της υποχρέωσης της παρούσας γενιάς να μεταφέρει στις επερχόμενες γενιές το περιβάλλον και το φυσικό κεφάλαιο του πλανήτη.
Παρακαλούνται τα μέλη του Δικτύου «Ελιά» ή και όποια άλλη σχολική ομάδα ή εκπαιδευτικός επιθυμούν να συμμετέχουν, να συμπληρώσουν το επισυναπτόμενο έντυπο: «Ταυτότητα υπεραιωνόβιου ελαιόδεντρου» και να το αποστείλουν ηλεκτρονικά στο ΚΠΕ Καλαμάτας και στα συνεργαζόμενα ΚΠΕ και Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (Υπόψη Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης) που ανήκουν.
Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 3ήμερο Σεμινάριο Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα:
«Μυστικά ζωής και υγείας στα μονοπάτια με τα υπεραιωνόβια ελαιόδεντρα»
στις 15-17/5/2015

Διαβάστε περισσότερα
(φωτογραφικό και εκπαιδευτικό υλικό)

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
η έκθεση προϊόντων επεξεργασίας και τυποποίησης ελιάς και ελαιολάδου, από μεσσηνιακές επιχειρήσεις.

Στόχος της έκθεσης είναι να αναδειχθεί και να προβληθεί το πλήθος των επιχειρήσεων επεξεργασίας και τυποποίησης προϊόντων ελιάς και ελαιολάδου της Μεσσηνίας, η υψηλή ποιοτική και ποσοτική παραγωγή επώνυμων και καταξιωμένων προϊόντων και εμπορικών σημάτων – ετικετών που με βάση την ελιά και το ελαιόλαδο της μεσσηνιακής γης σε συνδυασμό με την ποιοτική φροντίδα και τεχνογνωσία παραγωγών και τοπικών επιχειρήσεων, οδηγεί σε οικονομική και πολιτιστική υπεραξία και αειφορία τον τόπο και τα προϊόντα του.

Στόχος του ΚΠΕ Καλαμάτας είναι η έκθεση να αποκτήσει μόνιμο και σταθερό χαρακτήρα στο χώρο του. Να εμπλουτίζεται τακτικά με νέα προϊόντα και σήματα και να είναι συνεχώς επισκέψιμη από την εκπαιδευτική κοινότητα, στο πλαίσιο υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και επιμορφωτικών δράσεων για τους εκπαιδευτικούς (ημερίδες, σεμινάρια κ.λ.π.), αλλά και την τοπική κοινωνία στο πλαίσιο των δράσεων του ΚΠΕ Καλαμάτας για το Περιβάλλον και την Αειφορία.