3ήμερο Σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: «Ενεργοί πολίτες και αειφόρος διαχείριση στον ίσκιο της γιαγιάς ελιάς»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 3ήμερο Σεμινάριο Περιβαλλοντικής
Εκπαίδευσης
με θέμα: «Ενεργοί πολίτες και αειφόρος διαχείριση στον ίσκιο της
γιαγιάς ελιάς
» από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας

Στο σεμινάριο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, οι οποίοι προέρχονταν από σχολεία όλης της Ελλάδας, που ανήκουν στο Δίκτυο «ΕΛΙΑ», Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων της χώρας, οι οποίοι έχουν σχολεία τους στο Δίκτυο, εκπαιδευτικοί μέλη Παιδαγωγικών Ομάδων των συνεργαζόμενων με το Δίκτυο Κ.Π.Ε. και τα μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής και της Παιδαγωγικής  Ομάδας του Δικτύου.

Πριν την έναρξη των εργασιών του Σεμιναρίου, την Παρασκευή 5 Απριλίου, ώρες 11:30 ? 14:00 έγινε συνάντηση εργασίας της Συντονιστικής Επιτροπής και τηςΠαιδαγωγικής Ομάδας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «ΕΛΙΑ».

Η έναρξη των εργασιών έγινε το απόγευμα της Παρασκευής 5 Απριλίου με καλωσόρισμα από τον Υπεύθυνο του Κ.Π.Ε. Καλαμάτας, κ. Γεώργιο Παναγόπουλο.

Στο Σεμινάριο παρευρέθησαν και απηύθυναν  χαιρετισμό οι:

• Εκπρόσωπος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσσηνίας κ. Χρυσοστόμου, Αιδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος Αθανάσιος Χατζής
  • Δήμαρχος Πύλου – Νέστορος κ. Δημήτριος Καφαντάρης
  • Εκπρόσωπος του Δημάρχου Καλαμάτας, κ. Ανδρέας Καραγιάννης, Πρόεδρος ΔΕΥΑΚ
  • Εκπρόσωπος του Προέδρου του ΤΕΙ Καλαμάτας, αναπληρωτής Πρόεδρος κ. Στέφανος Γιακουμάτος
  • Δ/ντής Β/θμιας Εκπ/σης ν. Μεσσηνίας κ. Ιωάννης Πλατάρος
  • Πρόεδρος του Μανιατακείου Ιδρύματος κ. Δημήτριος Μανιατάκης

Έκθεση με έργα,  κατασκευές και πόστερ σχολείων ? μελών Δικτύου «ΕΛΙΑ»

Το Σεμινάριο συνεχίστηκε σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα.

Η Παιδαγωγική Ομάδα του Κ.Π.Ε. Καλαμάτας οφείλει να ευχαριστήσει όλους τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς για τη συνεργασία και την ομαδικότητα που έδειξαν και τους εισηγητές και συντονιστές των εργαστηρίων για την άριστη συνεργασία.

Μελέτη και έρευνα πεδίου ? Συλλογή γενετικού υλικού
Επίσκεψη σε ελαιοτριβείο ? μουσείο του Χαρακοποιού Μεσσηνίας
Εργαστήριο γενετικής

Εργαστήριο γευσιγνωσίας ελαιολάδου
Εργαστήριο μέτρησης ποιότητας και παρασκευής σαπουνιού

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά τους:

• Ιερή Μητρόπολη Μεσσηνίας, για την υποδοχή στο Ιερό Προσκύνημα Παναγίας Ελεήστριας Κορώνης, όπου τελέστηκε το Μυστήριο του Ιερού Ευχελαίου
  • Δήμο Καλαμάτας, για τη βοήθειά του στη διεξαγωγή του σεμιναρίου
  • Δήμο Πύλου – Νέστορος, για τη συμβολή του στην υλοποίηση των εργασιών μελέτης και έρευνας πεδίου
  • Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας, για την υλοποίηση των εργαστηρίων
  • ΛΗ΄ ΕΠΚΑ Μεσσηνίας, για τη συμβολή της στο παιδαγωγικό μέρος
  • Μανιατάκειο Ίδρυμα, για την υποδοχή στην Κορώνη και την προσφορά γεύματος μεσογειακής διατροφής
  • Πολιτιστικό Οργανισμό: Δρόμοι της Ελιάς, για την παρουσίαση του «μεσσηνιακού πρωινού» από το ΞενοδοχείοElite και την προσφορά «Σχολατσιό», ως προτεινόμενο δεκατιανό με προϊόντα ελιάς

Τέλος, ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνουμε προς τους εθελοντές-φίλους του Κ.Π.Ε. Καλαμάτας και τα μέλη της περσινής Παιδαγωγικής Ομάδας για την πολύτιμη βοήθειά τους κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας και της διεξαγωγής του σεμιναρίου.

Εργαστήριο δενδροκομίας

Τα έξοδα του σεμιναρίου καλύφθηκαν από το ΤΔΕ του Διαχειριστικού φορέα, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία» μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση  της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο ? Ε.Κ.Τ.)  και εθνικών πόρων.

Κατεβάστε το τελικό  Πρόγραμμα