Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας,

διοργάνωσε ημερίδα ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας, ανοιχτή στο ευρύ κοινό

με θέμα: «Δάσος»,

την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2012 από τις 09.00 π.μ. έως τις 13.00 μ.μ.

στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ, Θουκυδίδου 2 Καλαμάτα.

Η ημερίδα απευθυνόταν σε ενήλικες και στόχευε στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίησή τους σε ό,τι αφορά το Δάσος, τη σχέση των ανθρώπων με αυτό,  εστιάζοντας στις επιπτώσεις του ανθρωπογενούς στο φυσικό περιβάλλον.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, στους χώρους του ΚΠΕ, λειτούργησε έκθεση φωτογραφίας, που δημιούργησαν η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης με την υποστήριξη της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα. Οι φωτογραφίες της έκθεσης προέρχονται από τα αρχεία του περιοδικού
National Geographic και καλύπτουν ένα μέρος της ποικιλίας και της ομορφιάς των δασών της γης υπογραμμίζοντας τους κινδύνους της αποψίλωσής τους.
Στο πρώτο μέρος, της ημερίδας παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ για τη χλωρίδα και την πανίδα του δάσους του Ταϋγέτου, τη σχέση του Ανθρώπου με το Δάσος και δόθηκαν ιδέες για μια δημιουργική επίσκεψη με την οικογένεια στο δάσος. Από το Δήμο Καλαμάτας, μίλησε η κα Αγγελική Σταματελοπούλου, Δασολόγος, για το Αλσύλλιο του Αλμυρού.
Στο δεύτερο μέρος, ομιλητές ήταν η κα Μαρκέλλα Καράγιωργα και ο κ.
Edward Williams, από την Πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα. Ακολούθησε ξενάγηση στην έκθεση φωτογραφίας από τον κ. Edward Williams, παρουσία μεταφραστή.
Το δεύτερο μέρος της ημερίδας παρακολούθησαν και μαθητές Β/θμιας Εκπ/σης με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους και ακολούθησαν εργαστήρια δημιουργικής γραφής και έκθεσης.

Ο κύριος Edward Williams ξεναγεί τους ενήλικες στην έκθεση

Ο κύριος Edward Williams ξεναγεί τους μαθητές στην έκθεση

Εισηγήσεις στο αμφιθέατρο του ΚΠΕ

Στην έκθεση ξεναγήθηκαν και ο κ. Κλάδης Νικόλαος, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης ν. Μεσσηνίας
και ο κ. Βασιλόπουλος Κωνσταντίνος, Δ/
ντής Β/θμιας Εκπ/σης ν. Μεσσηνίας
από την κα. Μαρκέλλα
Καράγιωργα, Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήρια δημιουργικής γραφής και έκφρασης

-----------------------------------------------------------------------------

Η ημερίδα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της πράξης: «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία»
η οποία υλοποιείται μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»