Eπικοινωνήστε μαζί μας

Προγραμματισμός Σχολείων

Σύμφωνα με το υπ.Αριθμ. 208971 /Δ2/22-12-2014/
ΥΠΑΙΘ-Δ.νση Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δ.Ε. και Π.Ε./ Τμήμα Δ' Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
με θέμα:"Eνημέρωση σχετικά με τα προγράμματα και τις επισκέψεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2014-2015"
:

Κάθε σχολείο, για κάθε πρόγραμμα που εκπονεί, έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση επίσκεψης σε δύο ΚΠΕ. Συνεπώς, οι επισκέψεις που δύναται να πραγματοποιήσει κάθε σχολείο, στο πλαίσιο κάθε προγράμματος, είναι μία (1) σε ΚΠΕ εντός εμβέλειας και μία  (1) εκτός εμβέλειας. Οι εμβέλειες παραμένουν οι ίδιες (βλ. έγγραφο 154927/Γ7/7-12-2010).

Συγκεκριμένα, ,  ο Πίνακας Νομών Εμβέλειας του ΚΠΕ Καλαμάτας με σκοπό τον προγραμματισμό επισκέψεων σχολικών ομάδων, που υλοποιούν πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), προκειμένου να παρακολουθήσουν προγράμματα ΠΕ σε ΚΠΕ, είναι ο εξής:

Σχολικές μονάδες Β/θμιας Εκπ/σης: Κεφαλονιάς, Αχαϊας, Ηλείας, Α’ Αθήνας, Ανατ. Αττικής, Πειραιά, Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας, Ηρακλείου, Λασιθίου, Ζακύνθου

Σχολικές μονάδες Α/θμιας Εκπ/σης : Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας, Αχαΐας, Ηλείας, Δυτικής Αττικής, Ηρακλείου και Χανίων.

Β/θμια:

ΜΕΣΣΗΝΙΑ : Ποια ΚΠΕ έχουν τη Μεσσηνία στην εμβέλειά τους:

Τα ΚΠΕ που στην εμβέλειά τους απευθύνονται σε σχολικές μονάδες της Μεσσηνίας, είναι τα εξής:

Σχολικές μονάδες Α/θμιας Εκπ/σης ν. Μεσσηνίας: Νέας Κίου Αργολίδας, Καλαμάτας Μεσσηνίας, Καστρίου Αρκαδίας, Κλειτορίας Αχαΐας, Κρεστένων Σκιλλούντος  Ηλείας, Μολάων Λακωνίας, Σικυωνιών Κορινθίας

Σχολικές μονάδες Β/θμιας Εκπ/σης ν. Μεσσηνίας: Άμφισσας Φωκίδας, Νέας Κίου Αργολίδας, Καλαμάτας Μεσσηνίας, Καστρίου Αρκαδίας, Kλειτορίας Αχαΐας, Κρεστένων Σκιλλούντος Ηλείας, Μολάων Λακωνίας, Σικυωνιών Kορινθίας, Λιθακιάς Ζακύνθου