Το ΚΠΕ Καλαμάτας αποτελεί συντονισή πρότασης Στρατηγικής Σύμπραξης Erasmus+ (δράση ΚΑ2 «Συνεργασία για καινοτομία και ανταλλαγή καλών πρακτικών στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης», το οποίο επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέσω του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών) με θέμα  την εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη και τους αρχαιολογικούς χώρους και τίτλο:
 ArchaeoSchool for the future : a sustainability approach

και υπότιτλο:
"The School and its archaeological context : bring to life the archaeological sites (mainly Greek and Roman) using ICTs in order to understand the present and to build the future"
.

Κωδικός αίτησης έργου 2015-1-EL01-KA201-013937

Εταίροι στην πρόταση είναι :

-           ΕΛΛΑΔΑ

-  Εφορεία Αρχαιοτήτων Μεσσηνίας
Γυμνάσιο Θουρίας
ΕΠΑ.Λ. Μεσσήνης

-           ΙΤΑΛΙΑ

- Πανεπιστήμιο Ca 'Foscari University Venice DIPARTIMENTO STUDI UMANISTICI, LINGUA E LETTERATURA NEOGRECA
- Σχολείο
Liceo Scientifico Statale “Girolamo Fracastoro” Verona
Σχολείο  Educandato Statale “Agli Angeli” Verona

-           ΙΣΠΑΝΙΑ

- Επιμορφωτικός Οργανισμός    CDLLC (le Col.legi de Doctors i Llicenciats en Filosofia i Lletres i en Ciències de Catalunya)
- Σχολείο
Col·legi Sant Pau Apòstol de Tarragona
- Σχολείο  Institut Baix Camp de Reus

Το έργο είναι τριετές (Σεπτέμβριος 2015-Αύγουστος2018) και η αίτηση
βαθμολογήθηκε με 91,23/100 από εξωτερικούς αξιολογητές του ΙΚΥ.

Στο Δικτυακό τόπο του έργου www.archaeoschool.eu  περιέχονται αναλυτικά οι στόχοι, οι δράσεις και τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

email : info@archaeoschool.eu