Συνάντηση εργασίας

Συνάντηση εργασίας για τους εκπαιδευτικούς ? συντονιστές του δικτύου «Διαχείριση απορριμμάτων ? Διαλογή στη πηγή» πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 8 Μαΐου 2008 στο Κ.Π.Ε. Καλαμάτας, με σκοπό την οργάνωση εβδομάδας δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την ανακύκλωση. Στη συνάντηση συζητήθηκαν:
1. Οι δράσεις που θα υλοποιηθούν από κάθε σχολική μονάδα την εβδομάδα από τις 12 ? 16 Μαΐου 2008 για την ανακύκλωση.
2. Μοιράστηκε ενημερωτικό υλικό( φυλλάδια και μικρές αφισέτες) από το Δήμο Καλαμάτας για τα ρεύματα της ανακύκλωσης και για την ανακύκλωση των ηλεκτρικών και των ηλεκτρονικών συσκευών.
3. Δόθηκε στους συντονιστές- εκπαιδευτικούς ερωτηματολόγιο σχετικό με το θέμα για τις εξορμήσεις των μαθητικών ομάδων στις γειτονιές.
Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν εκπαιδευτικοί που έχουν οριστεί από το Σύλλογο διδασκόντων του κάθε σχολείου ως υπεύθυνοι- συντονιστές για το πρόγραμμα της ανακύκλωσης στο σχολείο τους, καθώς και εκπαιδευτικοί που εκπονούν τη φετινή σχολική χρονιά περιβαλλοντικό πρόγραμμα σχετικό με τα απορρίμματα.

Μοιράσου το!