Απορρίμματα: Αφαιρώ – Αξιοποιώ – Ανακυκλώνω – Αρνούμαι

Στο πλαίσιο του τοπικού δικτύου ? Απορρίμματα: Αφαιρώ – Αξιοποιώ – Ανακυκλώνω – Αρνούμαι», που λειτουργεί για 8η χρονιά, με συντονιστικό φορέα το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας, πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές επισκέψεις στα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Καλαμάτας. Στο πλαίσιο της ανατροφοδότησης του δικτύου, οι εκπαιδευτικοί του
Κ.Π.Ε Καλαμάτας Πλακονούρη Σίση, Ζαραβέλα Δέσποινα, Στραβάκου Ελένη, Καραβά Λίλιαν, Χριστοπούλου Αφροδίτη και Καλογεράκη Μαρία και εκπρόσωπος του Δήμου Καλαμάτας από το τμήμα Διαχείρισης Απορριμμάτων , πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στα σχολεία, όπου έγινε συζήτηση για το πρόγραμμα της ανακύκλωσης, αλλά και για την μείωση και την επαναχρησιμοποίηση των απορριμμάτων. Παράλληλα μοιράστηκε σε όλους τους μαθητές έντυπο υλικό.

Μοιράσου το!