Βιωματικά εργαστήρια “Απορρίματα: Αφαιρώ – Αξιοποιώ – Ανακυκλώνω – Αρνούμαι”.

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπ/σης διοργάνωσε βιωματικά εργαστήρια, την Τρίτη 19-5-2009  και ώρα 18.00-21.00 μ.μ, στο χώρο του Κ.Π.Ε Καλαμάτας  στο πλαίσιο της επιμόρφωσης των μελών και των συντονιστών του τοπικού δικτύου “Απορρίματα: Αφαιρώ – Αξιοποιώ – Ανακυκλώνω – Αρνούμαι”.
Σκοπός των εργαστηρίων αυτών, είναι να ενημερώσουν και να δώσουν ιδέες και προτάσεις στους εκπαιδευτικούς,  για την προετοιμασία των εκδηλώσεων που γίνονται στα σχολεία με τη λήξη της σχολικής χρονιάς, ενώ κεντρικός άξονας της δράσης είναι η αξιοποίηση υλικών που θα κατέληγαν στα σκουπίδια που σημαίνει εξοικονόμηση πρώτων υλών και ενέργειας και ταυτόχρονα επιτυγχάνεται η εξάσκηση της φαντασίας και της δημιουργικότητας   των μαθητών. Υλοποιήθηκαν 3 διαφορετικά εργαστήρια:

1) Τεχνική decoupage.(πώς μπορούμε να μεταμορφώσουμε παλιά ή άχρηστα αντικείμενα).

2) Κατασκευές.

3) Video art (δημιουργία video και παρουσιάσεων με χρήση πολυμέσων).

Μοιράσου το!