Διαχείριση Απορριμμάτων – από την ενημέρωση στη δράση

Απρίλιος 2016

ΗΜΕΡΙΔΑ για εκπαιδευτικούς

Πρόσκληση εκπαιδευτικών για δήλωση συμμετοχής σε ημερίδα με θέμα: «Διαχείριση Απορριμμάτων – από την ενημέρωση στη δράση»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας σε συνεργασία με τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και τον Δήμο Καλαμάτας διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «Διαχείριση Απορριμμάτων – από την ενημέρωση στη δράση» για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας. Η ημερίδα θα διεξαχθεί το απόγευμα της Πέμπτης 14 Απριλίου 2016 και ώρες 17:00 ? 21:00 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Καλαμάτας (Θουκυδίδου 2, Καλαμάτα).

Η ημερίδα γίνεται στο πλαίσιο
– των δράσεων του Τοπικού Δικτύου «Ρήματα και Απορρίμματα: Μειώνω – Επαναχρησιμοποιώ – Ανακυκλώνω», που έχουν ιδρύσει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας και οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας με συντονιστικό φορέα το ΚΠΕ Καλαμάτας σε συνεργασία με το Δήμο Καλαμάτας και με άλλους δήμους της Μεσσηνίας.
– του Προγράμματος «Εβδομάδα Εθελοντισμού Let?s do it Greece 2016» που θα υλοποιηθεί πανελλαδικά την εβδομάδα 11-17/4/2016.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής στην Ημερίδα, στον παρακάτω υπερσύνδεσμο:
το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 08/4/2016 ώρα 12.00.

Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα γίνει με δικά τους έξοδα. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθούν βεβαιώσεις.

Πρόγραμμα Hμερίδας
Πέμπτη 14/04/2016 – ΚΠΕ Καλαμάτας

17:00 ? 17:30 Προσέλευση – Εγγραφές
 17:30 ? 17:40 Καλωσόρισμα – Στοχοθεσία Ημερίδας
Γεώργιος Παναγόπουλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας
17:40 ? 17:50 Χαιρετισμοί
17:50 ? 18:10 Παρουσίαση Προγραμμάτων και δράσεων  ΚΠΕ Καλαμάτας
Αναστάσιος Ζόμπολας, Αναπληρωτής Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας
18:10 ? 18:30 Παρουσίαση τοπικού Δικτύου ΠΕ
«Ρήματα και Απορρίμματα. Μειώνω-Επαναχρησιμοποιώ-Ανακυκλώνω»
Γεώργιος Αργυροηλιόπουλος, μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας ΚΠΕ Καλαμάτας
18:30 ? 18:50 «Είναι τα σκουπίδια (κάτι από) το μέλλον της μουσικής;
Μια κοινωνικοπολισμική και εκπαιδευτική προσέγγιση»

Δημήτριος Σαρρής, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ. Π. Ε. Μεσσηνίας
18:50 ? 19:10 «Η επανάσταση της ανακύκλωσης»
Ιωάννης Σόλαρης, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας