Ημερίδα Περιβαλλοντική Εκπαίδευση 2016-2017: Πλαίσιο, Δυνατότητες Εφαρμογές

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας, σε συνεργασία με τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας, διοργανώνει Ημερίδα με θέμα: «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση 2016-2017: Πλαίσιο, Δυνατότητες Εφαρμογές» για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας. Η Ημερίδα θα διεξαχθεί το απόγευμα της Πέμπτης 10 Νοεμβρίου 2016 και ώρες 17:00 ? 21:00 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Καλαμάτας (Θουκυδίδου 2, Καλαμάτα).

ΣΤΟΧΟΘΕΣΙΑ

Στόχος της Ημερίδας είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών για θέματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, εστιάζοντας σε τρόπους ενίσχυσης, ανταλλαγής ιδεών, εμπλουτισμού θεματικών των προγραμμάτων, σχεδιασμού και υποβολής προγραμμάτων ΠΕ, συμμετοχής σε δίκτυα ΠΕ και σε προγράμματα των ΚΠΕ της χώρας, για το σχολικό έτος 2016-2017.

ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΙ

Οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι επιθυμούν να υλοποιήσουν με τους μαθητές τους προγράμματα ΠΕ, να συμμετάσχουν σε Θεματικά Δίκτυα ΠΕ ή και να παρακολουθήσουν προγράμματα στα ΚΠΕ της χώρας.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ? ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Κατά τη διάρκεια των εργασιών της Ημερίδας θα γίνουν εισηγήσεις, θα διεξαχθούν βιωματικά εργαστήρια και θα δοθεί η δυνατότητα να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί σε θέματα σχεδιασμού και υποβολής προγραμμάτων ΠΕ, συμμετοχής σε δίκτυα ΠΕ και σε προγράμματα των ΚΠΕ της χώρας, ώστε να λυθούν πιθανές απορίες και να διευκολυνθούν οι εκπαιδευτικοί στο έργο τους.

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Το θεωρητικό υπόβαθρο, οι εισηγήσεις και η διεξαγωγή βιωματικών εργαστηρίων θα αποτελέσουν σημαντικά εργαλεία για τους εκπαιδευτικούς κατά την υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και σχετικών δράσεων.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

• Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί Α/θμιας Εκπ/σης παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής στην Ημερίδα, στον παρακάτω υπερσύνδεσμο:

• Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί Β/θμιας Εκπ/σης παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής στην Ημερίδα, στον παρακάτω υπερσύνδεσμο:

το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 04/11/2016.

Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα γίνει με δικά τους έξοδα. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθούν βεβαιώσεις.

Πρόγραμμα Hμερίδας

Πέμπτη 10/11/2016

17:00 ? 17:30 Προσέλευση ? Εγγραφές ? Υποδοχή
 17:30 ? 17:35 Καλωσόρισμα – Στοχοθεσία Ημερίδας
Γεώργιος Παναγόπουλος, Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας
17:35 ? 17:40 Χαιρετισμοί
17:40 ? 18:00 Παρουσίαση Προγραμμάτων και δράσεων  του ΚΠΕ Καλαμάτας
Αναστάσιος Ζόμπολας, Αναπληρωτής Υπεύθυνος ΚΠΕ Καλαμάτας
18:00 ? 18:10 Παρουσίαση Εθνικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ «ΕΛΙΑ»
Δήμητρα Μιχαλακοπούλου, μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας ΚΠΕ Καλαμάτας
18:10 ? 18:15 Παρουσίαση Τοπικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ «Ρήματα και Απορρίμματα. Μειώνω-Επαναχρησιμοποιώ-Ανακυκλώνω»
Γεώργιος Αργυροηλιόπουλος, μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας ΚΠΕ Καλαμάτας
18:15 ? 18:35 «Υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2016-2017:
Ζητήματα και Δυνατότητες»

Δημήτριος Σαρρής, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ/νσης  Α/θμιας  Εκπ/σης Μεσσηνίας
18:35 ? 18:55 «Το όραμα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σύγχρονο σχολείο»
Ιωάννης Σόλαρης, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας  Εκπ/σης Μεσσηνίας
18:55 ? 19:30 «Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών ? Συζήτηση»

Συντονιστές συζήτησης: Γεώργιος Παναγόπουλος, Δημήτριος Σαρρής, Ιωάννης Σόλαρης

19:30 ? 19:50 Διάλειμμα
19:50 ? 20:50 Βιωματικά εργαστήρια σχεδιασμού και υλοποίησης

Εργαστήριο Α (για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση)
Εμψυχωτές: Δημήτριος Σαρρής, Γεώργιος Αργυροηλιόπουλος, Δήμητρα Μιχαλακοπούλου

Εργαστήριο Β (για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση)
Ιωάννης  Σόλαρης, Αναστάσιος Ζόμπολας, Γεώργιος Παναγόπουλος

20:50 ? 21:00 Συζήτηση ? Συμπεράσματα ? Αξιολόγηση ? Κλείσιμο Ημερίδας ? Χορήγηση Βεβαιώσεων
Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας θα λειτουργεί έκθεση εργασιών περιβαλλοντικών ομάδων
προηγούμενων ετών

Παρακαλούμε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι εκπαιδευτικοί με ευθύνη των Διευθυντών/ντριών των σχολικών μονάδων.

Ο Υπεύθυνος του ΚΠΕ Καλαμάτας

Γεώργιος Παναγόπουλος