Επισκέψεις σχολείων ΑΠΡΙΛΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ 2019

Σας ενημερώνουμε για τη συμμετοχή σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της χώρας σε προγράμματα του ΚΠΕ Καλαμάτας, σύμφωνα με τους παρακάτω πίνακες, καθώς και των δαπανών,  για το χρονικό διάστημα από 01/04/2019 έως 30/06/2019. Οι επισκέψεις των σχολικών μονάδων πραγματοποιούνται μετά από αίτημα των σχολείων και με τη σύμφωνη γνώμη των Υπευθύνων ΣΔ ή ΠΕ. Ο αριθμός των συμμετεχόντων/-ουσών μαθητών/-τριών μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί κατά 3 άτομα, μετά από έγκαιρη συνεννόηση με το ΚΠΕ.

Η υλοποίηση περιβαλλοντικών εκπαιδευτικών επισκέψεων σχολικών μονάδων που διοργανώνει το ΚΠΕ Καλαμάτας εντάσσεται στο πλαίσιο της πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ 2014-2020» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο προγραμματισμός έγινε λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω σχετικά και σύμφωνα με τα εξής κριτήρια:
– τη συχνότητα επίσκεψης των αιτούντων σχολικών μονάδων στο ΚΠΕ Καλαμάτας τα τελευταία δύο (2) σχολικά έτη.
– τη δυναμικότητα της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΠΕ Καλαμάτας

Διαβάστε περισσότερα: https://kpe.inedivim.gr/sites/default/files/2019-59_ekpaid._episkepseis_apr.-mai-ioyn._2019.pdf

Μοιράσου το!